"Lornetka" - Ośrodek Wypoczynkowy w Ślesinie

Home > Realizacje > "Lornetka" Ośrodek Wypoczynkowy w Ślesinie

Publikacje w prasie

INWESTOR

Investhol sp. z o.o.

LOKALIZACJA

Ślesin,  ul. Kościelna 98

PROJEKT

2014 

REALIZACJA

2019 

AUTORZY

arch. Marek Solnica, arch. Maciej Taczalski,
arch. Karolina Taczalska 

Projekt powstał we współpracy z Design Lab Group.

Zdjęcia: Rafał Tomczyk 4wymiar

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

1 783 m2

ZESPÓŁ

arch. Ewa Basny, arch. Sebastian Zieliński,
arch. Łukasz Wawrzyniak

LORNETKA, to budynek ośrodka wypoczynkowego zlokalizowany w Ślesinie nad jez. Ślesińskim, zaprojektowany w ramach tzw. rozbudowy i przebudowy istniejącego ośrodka campingowego, który do 2014 roku tworzyły tu domki typu „Brda”, zdewastowany i niefunkcjonalny budynek hangaru na sprzęt wodny oraz pływające pomosty. W latach 2015-2019 wybudowano budynek ośrodka wypoczynkowego, całkowicie przebudowano hangar a pomosty pływające wymieniono na nowe,
o wysokim standardzie techniczno-użytkowym.

 

Dla lokalizacji „Lornetki” wykorzystano malownicze, istniejące ukształtowanie terenu - naturalne zbocze w sąsiedztwie lasu sosnowego, opadające łagodnie w stronę jeziora. Zaprojektowana bryła obiektu "wcina się" schodkowo w skarpę, tworząc reprezentacyjne trzykondygnacyjne tarasowe założenie od strony jeziora,
i kameralną dwukondygnacyjną strefę wejścia z szerokim widokiem na jezioro poprzez transparentne pomieszczenie recepcji.

 

Budynek skomponowany jest z kilku połączonych ze sobą brył. Na etapie projektu i nadzoru zadbano o ich czytelne i czyste przestrzennie wyodrębnienie. Główną osnową kompozycyjną obiektu są dwa skrajne segmenty mieszczące dwupoziomowe apartamenty z dużymi przeszklonymi witrynami, które niczym okulary lornetki skierowane są w stronę jeziora Ślesińskiego. Segmenty, jeden w układzie horyzontalnym, drugi w układzie wertykalnym, powiązane są funkcjami służącymi obsłudze gości. Strefa rekreacyjna, podobnie jak segmenty mieszczące apartamenty i pokoje hotelowe, jest w całości przeszklona i zwrócona w stronę jeziora.

 

Dodatkowo, zaprojektowane zostały także obszerne, zróżnicowane przestrzennie i wysokościowo  tarasy widokowe, powiązane pomiędzy sobą  ażurowymi schodami i dostępne bezpośrednio z apartamentów, wspólnej strefy rekreacyjnej oraz basenu zlokalizowanego na poziomie -1.

 

Zastosowano stonowaną kolorystykę i naturalne materiały wykończeniowe – beton, tynk, drewno i kamień.

PUiA Marek Solnica

2021