Budynek Uniwersytetu SWPS  Warszawa

Home > Realizacje > Budynek Uniwersytetu SWPS - Warszawa

INWESTOR

SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny

LOKALIZACJA

Warszawa, Chodkowska 19 / 31

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

ok. 26 000 m2

PROJEKT

1999 - 2019 (etapowanie)

REALIZACJA

2000 - 2020 (etapowanie)

AUTOR

arch. Marek Solnica, arch. Grzegorz Kepler (+)

ZESPÓŁ

arch. Ewa Basny, arch. Andrzej Makowski,
arch. Magdalena Gałązka, 
arch. Hubert Lebelt,
arch. Kamil Marciniak, arch. Agnieszka Gacka

Budynek Uniwersytetu SWPS zlokalizowany jest w dawnej Fabryce Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego i S-ka prowadzonej od 1921 roku , po roku 1948 znacjonalizowanej i znanej jako  Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR.

 

W roku 1999 w posiadanie zdewastowanego w dużym stopniu budynku, weszła Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – później przekształcona w SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny.

 

Ukształtowanie obiektu w formie dwu wydłużonych skrzydeł okalających wewnętrzny obszerny dziedziniec , połączonych frontowym segmentem wejściowym , stwarzał dogodne warunki dla jego adaptacji na cele dydaktyczne

 

W roku 1999 w wyniku rozstrzygnięcia konkursowego opracowaliśmy projekt tzw. 1 etapu przebudowy budynku obejmujący ok.10 800 m2, a jego realizacja nastąpiła w rekordowym tempie do końca 2000 roku, i uwieńczona została wyróżnieniem
w ogólnopolskim  konkursie na modernizację roku 2000.

 

W dalszych latach powstały kolejne projekty przebudowy które były sukcesywnie realizowane – ostanie zadanie zostało przekazywane do użytkowania w roku 2020.

 

Podstawowe założenia projektowe to utrzymanie charakteru zabudowy obiektu, zapewnienie spójności rozwiązaniom projektowym w poszczególnych etapach realizacyjnych i stworzenie przyjaznej przestrzeni dla jego użytkowników umożliwiającej integrację studentów zarówno we wnętrzach jak i w okazałym dziedzińcu.

Nagrody

  • Realizacja uzyskała Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Modernizacja Roku 2001" w kategorii "Obiekty Szkolnictwa Wyższego". 

  • Obiekt uzyskał wyróżnienie internautów w konkursie Fasada Roku 2017 – kategoria „Budynek po termomodernizacji”.

PUiA Marek Solnica

2021